Predchádzajúca časť:
Takamatsu sa nachádza na ostrove Šikoku, ktorý s Honšú spája most Seto Óhaši. Tento most je s 13,1 km najdlhším dvoj-úrovňovým mostom na svete. Prejdú sa po ňom teda aj autá aj vlaky a vlakom sme sa na Šikoku dostali aj my.
Šikoku mi klímou pripomínalo Kjúšú. Teplý morský vzduch a krásne slnečné počasie nás sprevádzali počas celého nášho pobytu. V meste Takamatsu sme strávili 2 noci v prekvapivo priestrannom hoteli blízko stanice - Takamatsu Century Hotel. Ubytovanie vyšlo v prepočte na 34 EUR na noc. Na hoteli sme si nechali kufre a pobrali sme sa na našu prvú zastávku - kopec Jašima.
Chrám Jašima, sídliaci na rovnomennom kopci, je jedným z 88 chrámov na populárnej pútnickej ceste po Šikoku. Cesta z hlavnej stanice trvá približne 45 minút a zahŕňa vlak aj bus. Hore nás privítal krásny chrám a málo turistov, tá najlepšia kombinácia.
Tanuki sú v Japonsku mystifikované zvieratá so zvláštnymi schopnosťami premeny na ľudí |
Tanukiho z Jašimy podla legendy zachránil vodca klanu Taira a ten sa mu potom odvďačil tým, že ho ochraňoval |
Jašima sa stala v 12. storočí svedkom bitky medzi vtedy vládnucim klanom Taira a klanom Minamoto, ktorej výsledkom bola porážka klanu Taira. Bitku pripomína napríklad jazierko Činoike, krvavý rybník, ktorý sa zafarbil na červeno po tom, čo si v ňom umyli meče samuraji z klanu Minamoto. Známy je aj príbeh Minamoto samuraja Nasuho, ktorý šípom zostrelil vejár na stožiari jednej z lodí Taira.
Coca-cola s tematikou Takamatsu |
Z Jašimy je krásny výhľad na Takamatsu a pre šťastie si môžete z hory hodiť hlinený disk. Tento akt má pripomínať Minamoto samurajov ako po vyhratej bitke zhadzujú svoje helmy.
Opäť dávam do pozornosti moje video, v ktorom nájdete Takamatsu od 6:24 do konca.
Výhľad z vlakovej stanice Jašima na rovnomenný kopec, tu sme nastupovali na autobus |
Večer sme sa potom prešli nekonečnou krytou promenádou obchodov, ktoré sú typické pre japonské mestá.
Ostrov umenia
Z Takamatsu sa dá loďami dostať na rôzne blízke zaujímavé ostrovy, ktoré sú známe moderným umením. Medzinárodný festival umenia Setouči prebieha každé 3 roky na 12 ostrovoch medzi Honšú a Šikoku. Keďže mladí ľudia opúšťajú tieto ostrovy a hľadajú si prácu vo väčších mestách, populácia rapídne starne. Vliať ostrovom nový život a prilákať turistov má práve festival umenia. Postavili sa rôzne galérie ale aj vonkajšie inštalácie ako sochy. Asi najznámejším z týchto ostrovov je Naošima.
Na cestu na Naošimu sme si kľudne mali pribaliť opaľovací krém, keďže slnko riadne pražilo a teplota sa približovala k tridsiatke. Na lodi zas silno fúkalo, čiže mali sme úplne stredomorské počasie a krásne tyrkysové more. Turistov bolo na ostrove celkom veľa a počuť bolo viac európskych jazykov (francúzština, taliančina či ruština), čo bola zaujímavá zmena oproti iným miestam kde bolo viac turistov z Ázie.
Žltá tekvica na autobuse sa zjaví v ďalšej časti. Tá budova v tvare hrozna je kryté parkovisko pre bicykle |
Ostrov sme prechádzali na autobuse a potom pešo. Jeho zákutia dali zabudnúť rušným uliciam miest plných ľudí. Deň plynul skutočne pomaly a cítil som sa ako na dovolenke.
Červená a žltá sú farby Naošimy |
Okrem umenia sa na ostrove nachádzajú aj svätyne, pričom niektoré aj skĺbili moderné umenie a tradície, ako napríklad sklenené schody do jednej zo svätýň.
Malebná svätyňa Hačiman |
Keďže v Takamatsu sme toho pobehali veľa, zhrnutie si nechám na druhú časť.
Komentáre
Zverejnenie komentára